Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski Kalisz Pomorski
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

4. Znakowanie rowerów

            Straż Miejska w Kaliszu Pomorskim od dnia 05.09.2016r. rozpoczyna akcję prewencyjną pod nazwą " MÓJ ROWER - MOJA WŁASNOŚĆ" polegającą na znakowaniu rowerów. Usługa ta jest bezpłatna i świadczona będzie w siedzibie Straży Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Kaliszu Pomorskim w dni powszednie tj.pn.-pt. w godz. 08:00- 14:00 oraz po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr 94 361 77 91. Akcja skierowana jest do osób zameldowanych na stałe w gminie Kalisz Pomorski. Ma ona na celu ograniczenie ryzyka kradzieży oraz zwiększenie szansy na odzyskanie skradzionego roweru. 

            Znakowanie rowerów polega na wykorzystaniu mikroudarowej technologii, która pozwala na wygrawerowanie oznaczenia i odbywa się za pomocą urządzenia grawerskiego Dremel Engraver 290-1 oraz na naniesieniu oznaczeń na spodzie suportu bądź ramie, na prośbę właściciela roweru. Oznakowanie obejmuje naniesienie dwóch znamion na rower:

            Jednym jest numer – kod  wygrawerowany np.w ramie, który  składać się będzie z serii 7 znaków – trzech liter i niepowtarzalnego numeru składającego się z 4 cyfr oraz litery R, np. ZKS 0001 R, gdzie: Z – województwo zachodniopomorskie, K – Kalisz Pomorski, S – Straż Miejska, numer porządkowy kodu od 0001 do 9999 (według ścisłego zarachowania), R – rower.

            Drugim znacznikiem jest biała naklejka „Uwaga Rower Oznakowany” z herbem miasta Kalisz Pomorski, umieszczona na wygrawerowanym numerze. Jej zadaniem jest ochrona materiału wygrawerowanego przed korozją a także zniechęcenie potencjalnego złodzieja do próby kradzieży,          gdyż naklejki nie można tak łatwo odkleić.

            Strażnik miejski dokonujący znakowania roweru wypełnia uprzednio podpisane przez właściciela roweru „Oświadczenie Rejestracji Roweru”,   gdzie zostaje wpisany  przyporządkowany kod roweru oraz robi przynajmniej jedną fotografie oznakowanego roweru. Oryginalna „Karta Właściciela Roweru” zostaje przekazana przystępującemu do programu właścicielowi najpóźniej tydzień po dokonaniu oznakowania roweru w siedzibie Straży Miejskiej.            Straż nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia lakieru wynikłe ze znakowania roweru.

            Istotnym warunkiem przystąpienia do programu jest prawidłowe wyposażenie roweru. Zgodnie z § 53 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U.z 2003 r., nr 32, poz. 262) rower powinien być wyposażony:

1) z przodu – w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej,

2) z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

3) co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,

4) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku,

Strażnik może odmówić oznakowania roweru, jeżeli znajduje się on w złym stanie technicznym.

Właściciel roweru powinien posiadać przy sobie dowód osobisty oraz dowód potwierdzający, że rower jest jego własnością np. rachunek bądź fakturę zakupu lub jeśli takiej nie posiadamy z uwagi np.na otrzymanie roweru w drodze prezentu to wystarczy oświadczenie osoby pełnoletniej o własności jednośladu.

Oświadczenie musi zawierać:

  • pełne dane posiadacza roweru:
    • imię i nazwisko,
    • adres zameldowania,
    • numer dowodu tożsamości,
  • cechy szczególne roweru (numer ramy, model, marka)

Pod tym linkiem możecie Państwo pobrać gotowe do druku oświadczenie:

OŚWIADCZENIE WŁAŚCICIELA ROWERU

Właściciel oznakowanego roweru dostaje stosowną kartę właściciela pojazdu. Z kolei dane mieszkańca i jego jednośladu trafiają do Ewidencji Rowerów Oznakowanych Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, która w przypadku kradzieży jednośladu przekazana zostanie do Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim. W rejestrze Straży Miejskiej prowadzony będzie wykaz skradzionych rowerów, który za zgodą właściciela jednośladu, umieszczony zostanie na stronie internetowej Kalisza Pomorskiego w zakładce: Samorząd - Straż Miejska oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kalisza Pom.- tu link : 

http://bip.kaliszpom.pl/strony/5817.dhtml

Każdy przystępujący do programu wyraża zgodę na gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzonym przez Straż Miejską rejestrem, o którym mowa w pkt 2 i potwierdza ten fakt własnoręcznie podpisem pod klauzulą umieszczoną w Oświadczeniu przystąpienia do programu.

Istnieje również możliwość oznakowania rowerów w plenerze na różnego rodzaju imprezach o charakterze edukacyjnym, promujących bezpieczeństwo oraz festynach organizowanych na terenie gminy Kalisz Pomorski. O ich terminach dowiesz się na naszej stronie internetowej:

http://bip.kaliszpom.pl/strony/5816.dhtml

Serdecznie zapraszamy!

  • W sytuacjach szczególnych (problemy techniczne) Straż Miejska zastrzega sobie prawo zmiany godzin znakowania rowerów

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Sylwia Lodzińska 08-12-2011 15:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-12-2011
Ostatnia aktualizacja: Sylwia Lodzińska 24-08-2016 14:18